איך לכתוב ספר: מה עושים כשאין על מה לכתוב?
מה עושים כשאין על מה לכתוב?

מה עושים כשאין על מה לכתוב?

מה עושים כשאין על מה לכתוב?

"יש מחסומים שגם הזמן לא עובר", שר מאיר אריאל בשירו, "חבית הדגים" וכל מי שאי פעם סבל ממחסום כתיבה, יכול להעיד שזוהי בדיוק התחושה הנוצרת. אם מחסום הכתיבה הוא הפחד הגדול ביותר שלכם, אנחנו שמחים לבשר לכם שהגעתם למקום הנכון.

בדיוק כפי שלשאלה המורכבת: איך לכתוב ספר? יש אינספור תשובות, כך גם לשאלה כיצד לעורר את המוזות, אין תשובה אחת ויחידה. לכל סופר יש את הדרכים המיוחדות שלו ובמאמר שלפניכם נספק לכם כמה מהמוצלחות והאמינות ביותר שבהן.

החליפו ז'אנר או מדיום

אם אתם באמצע כתיבת רומן או סיפור קצר והמילים החליטו לשבות, נמליץ לכם להניח לרגע לכתב היד ולהתמסר לכתיבה של שיר שכבר הרבה זמן מתרוצץ לכם בראש. מובן שניתן גם לבחור באיור או ציור ואפילו ריקוד. הנקודה החשובה היא שאסור לדכא את היצירתיות בשל המחסום, אלא לתת לה להמשיך לפרוץ החוצה בצורות שונות. בשלב מסוים, המחסום יבין שאינו רלוונטי עוד ופשוט יעלם.

צאו החוצה

כל אדם הסובל מנדודי שינה באופן כרוני, יודע שהדבר הגרוע ביותר שניתן לעשות בלילות שבהם השינה נודדת, הוא להישאר במיטה במשך שעות ארוכות, שכן התסכול הנובע מהקושי להירדם, רק מרחיק את השינה יותר ויותר. זהו הדין גם בכל הקשור למחסום הכתיבה. הכוונה היא לכך שכאשר אתם נתקלים במחסום ומרגישים שההתמודדות קשה מנשוא והמאבק אבוד מראש, הניחו לטקסט. במקום להמשיך ולהילחם, צאו החוצה, נשמו אוויר צח ועסקו בפעילות קצרה שדורשת מכם את כל הריכוז האפשרי. כאשר הדעת תוסח מעצם קיום המחסום, רמת הלחץ תרד והסיכוי להתקדמות, יהיה גבוה מאוד.

העתיקו קטע טקסט שאתם אוהבים

כפי שציינו, על השאלה "איך לכתוב ספר", רבים כבר הספיקו לענות. הבעיה היא שכרגע כל התעסקות בנושאים שכלתניים או בתיאוריה של הכתיבה, רק תרחיק אתכם מהמטרה ותהפוך את המחסום ליותר ויותר כבד. אי לכך, כל שעליכם לעשות זה לקחת דף חלק, עט וספר שמספק לכם השראה, לאתר פסקה שאתם אוהבים במיוחד ופשוט להתחיל להעתיק את הטקסט מילה אחר מילה.

לא ברור מה בדיוק מתרחש במוחו של האדם הכותב, המעתיק טקסט שהוא מתחבר אליו, אבל נראה כי מדובר במנגנון יש בו כדי לעודד את המוזות לצאת לעבודה.

דברו עם עצמכם או עם חבר דמיוני

לפעמים כשכל המחשבות מתרוצצות בראש בלבד, הן מתקשות לצאת החוצה ולעבור לנייר (או לקובץ, לצורך העניין). טוב תעשו אם במקרים שבהם אתם מוצאים את עצמכם תקועים מול הטקסט, אם במקום להמשיך לחשוב בדממה, תפעילו את מיתרי הקול ותבטאו את המחשבות, בקול רם. דיבור עצמי על הנושא שאתם מתקשים עמו או דיבור לחבר דמיוני, בהחלט יכול לסייע להעיר את המוזות משנת היופי שלהן. בהצלחה!

לפוסטים קודמים בסדרה איך לכתוב ספר:

Comments are closed.

– צור קשר –

אני מסכימ/ה לקבל דוא"ל מסטימצקי הוצאה לאור

– טיפים לקראת פרסום ספר –

הנה חלק מהפרטים החשובים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם להוציא לאור ספר

 • אין לך סיבה לחשוש
  מלשלוח את כתב היד שלך

  הסופרים הגדולים ביותר השליכו
  את ספר הביכורים שלהם למגרה.
  אנחנו לא רוצים לפספס את
  הסופר הבא…

 • אם מישהו אומר
  "זה לא יעניין אף אחד"

  הוא שוכח כי כולנו רקמה
  אנושית אחת חיה, הכל משותף
  ומעניין את כולם, גם הפרטים
  הקטנים, תהליך ההוצאה לאור
  מתאים לכולם.

 • מומלץ מאד

  לתת לכמה שיותר אנשים
  שאוהבים אותך לקרוא את כתב
  היד ולחייב אותם להאיר ולהעיר.
  ביקורת שבאה מאהבה, כלום
  לא ישווה לה.

 • אין טעם להפעיל צנזורה

  כגון "מה אמא שלי תגיד אם
  היא תקרא את זה???".
  זה לא משרד החינוך!
  זוהי יצירה!!!
  וכמו לנו האנשים, גם לה
  יכולים להיות צדדים אפלים…

 • כדאי לך לחשוב על הנצח

  ספר הוא משהו שישאר אחריך,
  ערכי, חשוב וחד פעמי.
  חבל שהמתנה הזאת תימנע
  מבני משפחתך.