להתגרש בשלום: יתרונותיו של הליך הגישור בגירושין / נדב נישרי - טעימה מהספר - סטימצקי הוצאה לאור
להתגרש בשלום: יתרונותיו של הליך הגישור בגירושין / נדב נישרי – טעימה מהספר

להתגרש בשלום: יתרונותיו של הליך הגישור בגירושין / נדב נישרי – טעימה מהספר

להתגרש בשלום: יתרונותיו של הליך הגישור בגירושין / נדב נישרי – טעימה מהספר

אנחנו מזמינים אתכם לטעום מהפרק הראשון מספרו של נדב נישרי ״להתגרש בשלום: יתרונותיו של הליך הגישור בגירושין״ שראה אור בהוצאת סטימצקי

 

זמן הגעה להסכם סופי: הליך הגישור נחשב להליך הקצר ביותר לעומת הליכים מקבילים בבית המשפט. בממוצע, הליכי גישור נמשכים עשר עד חמש-עשרה שעות נטו. פרק זמן זה נפרס על פני כמה שבועות או חודשים, בהתאם לצורכיהם של הצדדים. ישנן דוגמאות להליכי גישור מרתוניים, שבהם נכנסים הצדדים לחדר ולא יוצאים ממנו עד אשר “יצא עשן לבן”. ייתכן ששיטה זו יכולה להועיל בסכסוכים עסקיים, אך בכל הקשור לסכסוכי גירושין המערבים רגשות, מרתון קדחתני אינו מומלץ. בהליכי גירושין יש לתת לכל צד זמן לעכל ולהתרגל למצב החדש. ההסכמה במצבים אלו מגיעה כעבור זמן, ולרוב לא מתוך לחץ. פרק הזמן של כל פגישת גישור: פגישת גישור נמשכת בדרך כלל כשעתיים, אך ניתן לקצרה או להאריכה בהתאם לצורכי שני הצדדים.

עלויות: עלות הליך גישור נקבעת בהתאם למספר שעות הגישור בפועל. התעריף המומלץ על ידי בתי המשפט בישראל הִנו 400 שקל לשעת גישור, לא כולל מע”מ, לכל אחד מהצדדים (סך הכול 800 שקל). באופן טבעי, בשוק הפרטי ניתן למצוא מגשרים הגובים סכומים גבוהים מאלה. עם זאת, מגשרים רבים מעדיפים להציע חבילת שעות גדולה, אשר מוזילה את עלותה של שעת גישור בודדת למחיר נמוך משמעותית מהתעריף המומלץ על ידי בתי המשפט.
מערכת היחסים לאחר ההסכם: כל סכסוך מתחיל במערכת יחסים שעלתה על שרטון. אם מערכת היחסים הייתה קצרה או ארוכה, ואם היא עסקית או משפחתית, בתחילת הדרך הייתה תקשורת טובה בין הצדדים והיה להם אינטרס לשמר את הקשר ביניהם. למגשר בהליך גישור גירושין אין כל כוונה לנסות ולשכנע את המתגרשים לחזור בהם מהחלטתם, אבל מתפקידו להצביע על האינטרסים המשותפים שבהמשך שיתוף הפעולה גם אחרי הגירושין.
היכולת לקבוע את התוצאה הסופית: ככלל, בית המשפט אינו מנסה להביא צדק, אלא להגיע לפתרון המבוסס על חוק ועל פסקי דין קודמים. מאחר שהחוקים הנוגעים לגירושין הִנם חלקיים מאוד, על כל זוג מתגרשים שפונה לבית המשפט להבין שהמשפט יתנהל בעיקר לפי פסקי דין קודמים. לעתים קרובות אני נתקל בעורכי דין שמשכנעים את הלקוחות שלהם בכך שהשופט יפסוק לטובתם בהתבסס על פסק דין זה או אחר. אלא שיש אינספור פסקי דין, ובאותו
זמן ממש עורך הדין של הצד השני משכנע את הלקוח שלו שהנה, בידו פסק הדין שיטה את הכף לכיוונו. האמת היא שבמקרים של גירושין, הכניסה לבית המשפט כמוה ככניסה לקזינו. לעומת זאת, בהליך גישור גירושין אין את אלמנט ההפתעה: מתדיינים עד שמגיעים להסכם. כשההסכם הזה מקבל תוקף של פסק דין, שני הצדדים כבר למדו, הכירו והסכימו עם פרטיו.

יכולת ביטוי: המבקשים לפתור סכסוכים אישיים בבית המשפט למעשה מוותרים על זכותם לבטא בקולם שלהם את כעסם ותסכולם ממעשי הצד השני. רבים מאלו שניצחו בבית המשפט עדיין מרגישים תחושת הפסד והחמצה, שכן מעולם לא ניתנה להם ההזדמנות לפרוק את רגשותיהם. בהליך הגישור בגירושין נהנים הצדדים מהיכולת לומר את כל שעל לבם בסביבה מכילה ובטוחה, ולקבל בכך את הפורקן הדרוש להם. השפה בגישור הִנה שפת היומיום של שני הצדדים. בחדר הגישור לא צריך תואר אקדמי כדי לדבר. יכולת לקבל תשובות: פעמים רבות נתקלתי בצדדים שהגיעו לגישור בלי להבין מהי בעצם מהות הסכסוך ומדוע הצד השני, שהיה קרוב אליהם עד לפני רגע, עשה מעשים שפגעו בהם. מאחר שבתי המשפט לא יכולים לחייב צדדים מתדיינים לתת תשובות כנות, אפשר לנצח במשפט בלי להבין על מה היה הניצחון, או אפילו מה היה מוקד הסכסוך. ואילו בגישור יכולים הצדדים לדרוש לקבל תשובות, ולקבל אותן כחלק מהליך ההחלמה הרגשי.

הימנעות מביורוקרטיה: הליך הגישור הִנו הליך נטול ביורוקרטיה לחלוטין. הסכם פתיחת הליך גישור אורכו כעמוד אחד פשוט וקל להבנה (ראו נספח לספר זה). גם ההסכם הסופי, שמתגבש בהסכמה במהלך הגישור, אינו מחייב את הצדדים להתעסק בביורוקרטיה ובניירת, שכן את ההסכם עצמו מנסח המגשר. אמנם הצדדים המעוניינים רשאים להציג בהליך הגישור כל מסמך שנראה להם חשוב למציאת פתרונות, אבל אין כל חובה בכך. לחדר הגישור לא צריך
להגיע עם קלסרים. שימוש ביועצים חיצוניים: שימוש ביועצים חיצוניים מקובל ולגיטימי במסגרת הליך הגישור. הצדדים בהליך גישור גירושין מרגישים פעמים רבות שהם סובלים מחולשה הנובעת מכך שהצד השני יודע יותר מהם, למשל בענייני כלכלה וניהול, ועל כן קיימים ביניהם פערי מידע שעלולים לגרום להם לקבלת החלטות שגויות. על מנת למנוע פערי מידע, ועל מנת לתת ביטחון לשני הצדדים בהליך גישור, שני הצדדים מוזמנים להיעזר ביועצים חיצוניים. עם זאת, חשוב שליועצים החיצוניים בהליך הגישור לא יהיה אינטרס הסותר את האינטרס המשותף של הצדדים. כאשר ליועץ החיצוני יש אינטרס לקבל תגמול בהתאם לתוצאת הגישור, או בהתאם למשך הזמן של הליך הגישור, מומלץ לקחת את עצותיו של היועץ החיצוני בשיטת כבדהו וחשדהו.

Comments are closed.

- צור קשר -

 אני מסכימ/ה לקבל דוא"ל מסטימצקי הוצאה לאור

- טיפים לקראת פרסום ספר -

הנה חלק מהפרטים החשובים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם להוציא לאור ספר

 • אין לך סיבה לחשוש
  מלשלוח את כתב היד שלך

  הסופרים הגדולים ביותר השליכו
  את ספר הביכורים שלהם למגרה.
  אנחנו לא רוצים לפספס את
  הסופר הבא…

 • אם מישהו אומר
  “זה לא יעניין אף אחד”

  הוא שוכח כי כולנו רקמה
  אנושית אחת חיה, הכל משותף
  ומעניין את כולם, גם הפרטים
  הקטנים, תהליך ההוצאה לאור
  מתאים לכולם.

 • מומלץ מאד

  לתת לכמה שיותר אנשים
  שאוהבים אותך לקרוא את כתב
  היד ולחייב אותם להאיר ולהעיר.
  ביקורת שבאה מאהבה, כלום
  לא ישווה לה.

 • אין טעם להפעיל צנזורה

  כגון “מה אמא שלי תגיד אם
  היא תקרא את זה???”.
  זה לא משרד החינוך!
  זוהי יצירה!!!
  וכמו לנו האנשים, גם לה
  יכולים להיות צדדים אפלים…

 • כדאי לך לחשוב על הנצח

  ספר הוא משהו שישאר אחריך,
  ערכי, חשוב וחד פעמי.
  חבל שהמתנה הזאת תימנע
  מבני משפחתך.