איך לכתוב ספר? 4 טיפים של סופרים מצליחים לסופרים מתחילים
איך לכתוב ספר? 4 טיפים של סופרים מצליחים לסופרים מתחילים

איך לכתוב ספר? 4 טיפים של סופרים מצליחים לסופרים מתחילים

איך לכתוב ספר? 4 טיפים של סופרים מצליחים לסופרים מתחילים

במכתב ששיגר לרוברט הוק, אי שם במאה ה-17, כתב אייזק ניוטון את המילים הבאות: “אם הרחקתי לראות, הרי זה כיוון שעמדתי על כתפי נפילים”. אז נכון, לא ניתן אמנם להתגלח על זקנו של אדם אחר, אבל היו סמוכים ובטוחים שלסופרים המצליחים בהיסטוריה, יש כמה טיפים חשובים, שיוכלו לכל הפחות לסייע לכם ליהנות מפרספקטיבה חדשה על תהליך הכתיבה.

אדגר אלן פו – 1849-1809

אדגר אלן פו היה סופר ומשורר אמריקני ונחשב בעיני רבים כאבי סיפורת המתח, סיפור האימה והספרות הבלשית. לאור זאת, נראה כי ניתן ללמוד ממנו לא מעט בכל הקשור לשאלת מיליון הדולר: איך לכתוב ספר?

בחיבורו, “The Philosophy of Composition”, ניתח את האופן שבו כתב את אחת הפואמות המפורסמות ביותר שלו, “העורב”. בחיבור מופיעים מספר טיפים שכל סופר מתחיל יכול ללמוד מהם כשבראש ובראשונה טוען פו, כי על הסופר לדעת עוד לפני שיניח את טיפת הדיו הראשונה על הנייר, כיצד הסיפור עתיד להסתיים.

מדובר בטיפ קטן אך חשוב מאין כמוהו, שכן כל כך הרבה סופרים מתחילים נוהגים לצאת לדרך הארוכה של הכתיבה, מבלי שיש להם מושג להיכן הם מובילים את הסיפור. פו מוסיף וכותב, כי על הסופר לראות את נקודת הסיום לנגד עיניו לכל אורך תהליך הכתיבה.

הנרי צ’רלס בוקבוסקי – 1994 – 1920

צ’רלס בוקובסקי היה פובליציסט, משורר וסופר אמריקאי. באסופת הראיונות שזכתה לשם “Sunlight Here I Am: Interviews and Encounters, 1963-1993″, ישנו ציטוט מפורסם שסופרים מתחילים יכולים בהחלט לשאוב ממנו הרבה השראה: “כתיבה היא לא עבודה בשום צורה… כשאנשים אומרים לי כמה כואב להם לכתוב, אני לא מבין את זה כי מבחינתי זה כמו להתגלגל במורד ההר. זה משחרר, זה מענג… אני כותב כי זה יוצא החוצה – ואז עוד לקבל עבור העבודה הזו כסף?

יש בטיפ החשוב הזה כדי לגרום לסופרים מתחילים לראות דווקא את העונג והחדווה שבכתיבה, במקום את הייסורים והקשיים, שכל כך מאפיינים כותבים בתחילת דרכם.

ארנסט מילר המינגווי – 1961-1899

ארנסט המינגווי היה עיתונאי וסופר אמריקאי, שנחשב לאחד הכותבים המשפיעים ביותר על הפרוזה במהלך המאה ה-20. המינגווי זכה בשנת 1954 בפרס נובל לספרות ובשנת 1953 בפרס פוליצר ורבים מספריו נחשבים ליצירות מופת. לאור זאת, לא קשה לנחש שיש לו יותר מתשובה אחת, לשאלה: “איך לכתוב ספר“?

אחד הטיפים המעניינים ביותר שלו, נמצא במאמר שפורסם בשנת 1953 ב-”Esquire”, הנקרא, “Monologue to the Maestro: A High Letter”: “הדרך הטובה ביותר היא להפסיק לכתוב כשאתה יודע שהולך לך טוב וכשאתה יודע מה הולך לקרות בהמשך העלילה. אם תקפיד לעצור בשלב הזה מדי יום בזמן שאתה כותב רומן, לעולם לא תיתקע”. נשמע מאתגר, אבל בהחלט מומלץ שתנסו זאת בעצמכם.

הנרי ולנטיין מילר – 1980-1891

הנרי מילר היה צייר וסופר אמריקאי, הידוע בעיקר בזכות הסגנון הייחודי של הרומנים שלו, ששילב בין מרכיבים אוטוביוגרפיים, השקפות פילוסופיות, ביקורת חברתית נוקבת, מיסטיקה, סוריאליזם ועוד. מילר כתב בנוסף לספריו המפורסמים (“חוג הגדי”, “חוג הסרטן” ועוד רבים וחשובים אחרים), גם מאמרי ביקורת, ניתוחים ספרותיים ועוד.

את הטיפ הבא, שעמו נסיים את הרשימה, תמצאו בספרו “Henry Miller on Writing”: “הישאר אנושי! לך למקומות, היפגש עם אנשים, שתה (אלכוהול) אם מתחשק לך”. וגם לכם נמליץ: צאו מהמחשב, שתו משהו שיעלה לכם חיוך על השפתיים, היפגשו עם אנשים שאתם אוהבים ואל תשכחו להישאר אנושיים. בהצלחה!

לפוסטים קודמים בסדרה איך לכתוב ספר:

Comments are closed.

- צור קשר -

 אני מסכימ/ה לקבל דוא"ל מסטימצקי הוצאה לאור

- טיפים לקראת פרסום ספר -

הנה חלק מהפרטים החשובים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם להוציא לאור ספר

 • אין לך סיבה לחשוש
  מלשלוח את כתב היד שלך

  הסופרים הגדולים ביותר השליכו
  את ספר הביכורים שלהם למגרה.
  אנחנו לא רוצים לפספס את
  הסופר הבא…

 • אם מישהו אומר
  “זה לא יעניין אף אחד”

  הוא שוכח כי כולנו רקמה
  אנושית אחת חיה, הכל משותף
  ומעניין את כולם, גם הפרטים
  הקטנים, תהליך ההוצאה לאור
  מתאים לכולם.

 • מומלץ מאד

  לתת לכמה שיותר אנשים
  שאוהבים אותך לקרוא את כתב
  היד ולחייב אותם להאיר ולהעיר.
  ביקורת שבאה מאהבה, כלום
  לא ישווה לה.

 • אין טעם להפעיל צנזורה

  כגון “מה אמא שלי תגיד אם
  היא תקרא את זה???”.
  זה לא משרד החינוך!
  זוהי יצירה!!!
  וכמו לנו האנשים, גם לה
  יכולים להיות צדדים אפלים…

 • כדאי לך לחשוב על הנצח

  ספר הוא משהו שישאר אחריך,
  ערכי, חשוב וחד פעמי.
  חבל שהמתנה הזאת תימנע
  מבני משפחתך.