איך לכתוב ספר: 5 דברים שכל סופר מתחיל צריך לדעת
איך לכתוב ספר: 5 דברים שכל סופר מתחיל צריך לדעת

איך לכתוב ספר: 5 דברים שכל סופר מתחיל צריך לדעת

איך לכתוב ספר: 5 דברים שכל סופר מתחיל צריך לדעת

תשכחו מהדמות הרומנטית של הסופר שהוליווד קיבעה לכם בראש, תגידו שלום (ולא להתראות) לקונספטים שגויים כמו ״מוזה״ ותנו לנו לעזור לכם עם 5 טיפים חשובים באמת לסופר המתחיל. הדקו חגורות – אנחנו יוצאים לדרך.

חשוב להקפיד על שעות כתיבה קבועות

סופרים רבים בוחרים לכתוב רק כאשר המוזות מתעוררות, אך שיטת עבודה זו אינה יעילה או רצויה במיוחד. גם אם ההשראה בדרך כלל נופלת עליכם בדיוק בעיתוי המתאים ומעיין היצירה נובע פחות או יותר באופן רציף, עדיין מומלץ שתקפידו על שגרת כתיבה קבועה. סיגול הרגלי עבודה וסדר יום שבו הכתיבה מהווה חלק חשוב ומרכזי, הוא בין הדרכים הטובות ביותר לשמור על קצב כתיבה טוב. כמו כן שמירה על שעות כתיבה מסודרות וקבועות, מנטרלת את השעבוד להשראה ולרוב תורמת לשיפור יכולת הריכוז וההתמקדות.

הזכויות על הספר לא בהכרח שייכות לכם

סופרים מתחילים רבים לא מודעים לכך שזכויות היוצרים לא תמיד שייכות להם ולעומתם ישנם כאלה שלא יודעים כי קיימת בכלל אפשרות לשמור על הזכויות. הגישה לזכויות היוצרים משתנה מהוצאה לאור אחת לשניה, אבל מה שחשוב לדעת זה שאף אחד לא יכול להכריח אתכם לוותר מראש על הזכויות שלכם. אם אתם מעוניינים לשמור עליהן, בחרו בהוצאה שמאפשרת זאת וודאו מעבר לכל צל של ספק שאכן הזכויות שמורות לכם בחוזה, לפני שאתם חותמים עליו. לכל מה שצריך לדעת לפני שחותמים עם מו״ל לחצו כאן >>>

זה לא נגמר, עד שמכבש הדפוס שר

יכול מאוד להיות שאתם מרגישים שכתב היד שלכם מושלם ושאין שום צורך להכניס בו שינויים, אבל היו סמוכים ובטוחים שהגרסה הנוכחית ככל הנראה לא תהיה הגרסה שתרד בבוא הזמן לדפוס. כמעט לכל אדם שיקרא את כתב היד יהיו הערות והצעות לשיפור וייתכן מאוד שחלקן אף יגרמו לכם לשנות ולשפר את הטקסט. מעבר לזה, גם לעורך שילווה אתכם בתהליכי ההוצאה לאור, יהיו מן הסתם הצעות לשיפור. לאור זאת, מומלץ מאוד שלא להיקשר מדי לנוסח הנוכחי או להשתכנע בכך שביצירה שלכם אין מקום לשינויים. סופרים מתחילים רבים “מתאהבים” בכתב היד שלהם ומסרבים לשנות בו אפילו מילה. מיותר לציין כי ברוב המוחלט של המקרים, העקשנות לא תורמת לספר דבר.

הספר הראשון הוא רק ההתחלה

לא חסרות דוגמאות לסופרים מתחילים שספרם הראשון זכה להתעלמות מוחלטת ושזכו להצלחה רק בספרם השני או השלישי. אי לכך, למרות שחשוב להתייחס לספר הראשון ברצינות שלה הוא ראוי, מומלץ שלא להתייחס אליו כאל הדבר החשוב ביותר ביקום ולא להרים ידיים, גם אם המכירות שלו לא ישביעו את רצונכם בשום אופן. זה גם אולי המקום לציין כי אם הסיבה היחידה לכך שאתם כותבים היא כדי למכור כמה שיותר עותקים, ייתכן שבחרתם במקצוע הלא נכון.

בלי סבלנות זה פשוט לא יעבוד

הרבה כותבים מחליטים לוותר על האושר שבהוצאת ספר לאור, לא משום שהם לא מאמינים בעצמם, אלא פשוט משום שאין להם מספיק אורך רוח. לפיכך בחרנו לסיים דווקא עם המילה העומדת בבסיסו של  כל אחד ואחד מהשלבים, החל משלב הרעיון וכלה בשלבים הסופיים של ההוצאה לאור והכוונה היא כמובן למילה סבלנות. כשאתם יוצאים לדרך, קחו בחשבון שרוב הסיכויים שיחלפו שנים עד שתזכו לראות את המילים שלכם מודפסות וזכרו שלאורך הדרך תתקלו באינספור מכשולים ואתגרים. החדשות הטובות הן שכל עוד תצטיידו מראש במספיק סבלנות, תגלו בסופו של דבר שהיה שווה לחכות.

הגיע הזמן להוציא את הספר שלכם לאור? פנו אלינו היום>>>

Comments are closed.

- צור קשר -

 אני מסכימ/ה לקבל דוא"ל מסטימצקי הוצאה לאור

- טיפים לקראת פרסום ספר -

הנה חלק מהפרטים החשובים שצריך לקחת בחשבון לפני שמחליטים אם להוציא לאור ספר

 • אין לך סיבה לחשוש
  מלשלוח את כתב היד שלך

  הסופרים הגדולים ביותר השליכו
  את ספר הביכורים שלהם למגרה.
  אנחנו לא רוצים לפספס את
  הסופר הבא…

 • אם מישהו אומר
  “זה לא יעניין אף אחד”

  הוא שוכח כי כולנו רקמה
  אנושית אחת חיה, הכל משותף
  ומעניין את כולם, גם הפרטים
  הקטנים, תהליך ההוצאה לאור
  מתאים לכולם.

 • מומלץ מאד

  לתת לכמה שיותר אנשים
  שאוהבים אותך לקרוא את כתב
  היד ולחייב אותם להאיר ולהעיר.
  ביקורת שבאה מאהבה, כלום
  לא ישווה לה.

 • אין טעם להפעיל צנזורה

  כגון “מה אמא שלי תגיד אם
  היא תקרא את זה???”.
  זה לא משרד החינוך!
  זוהי יצירה!!!
  וכמו לנו האנשים, גם לה
  יכולים להיות צדדים אפלים…

 • כדאי לך לחשוב על הנצח

  ספר הוא משהו שישאר אחריך,
  ערכי, חשוב וחד פעמי.
  חבל שהמתנה הזאת תימנע
  מבני משפחתך.